reklama

Skype - sialene [ne]chutny VoIP

Skype - software na telefonovanie cez Internet - zadarmo, jednoducho, pohodlne - stacia sluchadla, mikrofon a mozeme volat komukolvek kto ma tento software nainstalovany kdekolvek na svete - avsak, aky humus sa skyrva pod krasnou grafikou a excelentnou pouzitelnostou?!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (27)
Technologie P2P mi nahanaju strach.
Technologie P2P mi nahanaju strach. 

Nedavno som sa zacal vaznejsie zaoberat prave problematikou VoIP, teda telefonovania cez pocitacove siete - Voice over Internet Protocol - pre projekt www.blava.net kde tuto technologiu budeme coskoro nasadzat. Technologia, ktora nas uz dnes obklopuje kde kade a ani si to neuvedomujeme - zacalo to kedysi davnejsie prvymi ISDN linkami a starsimi technolgiami a teraz pokracuje dalej.
Dnes uz takmer kazdy internetovy provider ponuka svojim zakaznikom sluzbu volania cez Internet, nehovoriac o vytvarani vnutropodnikovych lacnych telefonnych ustredni a voila - zamestnanci mozu medzi sebou telefonovat. Taktiez vytvorenie ustredne na akejkolvek inej sieti je dnes hracka cez volne siritelne softwarove ustredne typu www.asterisk.org v kombinacii napr. s OS GNU/Linux.
A teraz k veci.
Skype je software urceny na podobny ucel - telefonovanie cez Internet, jedna z mnohych proprietarnych technologii spolocnosti KaZaa (ano, citate dobre KaZaa je ta firma ktora vytvorila Skype cca pred dvoma rokmi). Ako sa tak zaujimam o VoIP tak mi nemohol uzasny boom Skype uniknut a pozrel som sa blizsie na fungovanie tohoto softveru. Humuk, ktory som nasiel bol pre mna dovtedy nepredstavitelny.
Okrem krasne popisaneho dokumentu na strankach http://arxiv.org som malinko strcil prsty do problematiky aj ja a videl co sa v Skype deje.
Skype pouziva takzvanu peer-to-peer technologiu na prepojenie jednotlivych uzivatelov svojho produktu aby mohli cez seba komunikovat (ano, tomu kto sa zaujima o VoIP prave padla sanka a zacal slintat). Pouziva neznamy protokol na prenos dat, pouziva kryptovanie a pouziva velmi divne techniky na umoznenie telefonovania cez siet Internet. V principe je technologia rovnaka ako pri programe KaZaa - uzivatel si nainstaluje Skype, ten si zisti ake moznosti ma pocitac na ktorom program bezi, aky ma procesor, kolko RAM, aku ma k dispozicii linku do siete, ci ze na firewallom, alebo nie, nasledne sa autentifikuje cez kryptovane spojenie s hlavnym serverom a pripoji sa na tzv. Super Node, co je v skratke akykolvek iny uzivatel Skype, ktory ma k dispozicii rychlu linku do siete Internet a je prepojeny podobnym systemom s dalsimi uzivatelmi. Nas Skype pripadne poskytne sam seba aby sa na neho pripajali ostatni uzivatelia siete a robili cez neho samotne hovory. Pouzivanie protokolu UDP je samozrejmostou pre VoIP technologiu, ale Skype pouziva aj TCP co je na realtimeovu komunikaciu trochu silna kava. Taktiez nema definovany ani jeden pevny UDP, alebo TCP port, ktory pozuiva na komunikaciu s ostatnymi klientami.

Co z tohoto strasneho bordelu okolo technologie za Skype asi vyplyva?

Teste sa z telefonovania cez Internet, uzivajte si ho, majte radost, ale majte na pamati, ze vase Internetove pripojenie moze byt pouzivane aj dalsimi uzivatelni siete Internet na komunikaciu medzi sebou. Nemozete sa potom divit, ze zrazu mate vytazenu linku a vlastne ju vobec neuzivate, ale mate zapnuty Skype - pouziva ju niekto iny a vola napriklad z Toronta do Kuala Lumpur. Administratori budu mat zachvilu plnu hlavu problemov s vytazenostou liniek, nebudu vediet zarucit ZIADNU kvalitu sluzieb a koniec koncov - nikto z nas nebude vediet koli proprietarnej technologii a kryptovanym protokolom co vsetko Skype o nas do sveta posiela. Mozno sa uz teraz tesia tvorcovia KaZaa-y ako krasne sa da monitorovat takmer cely Internet jednoduchym, ale genialnym, napadom.

Samozrejme technologia je komplikovanejsia, ale kto ma zaujem nech si radsej precita arxiv - lahko citatelne a zrozumitelne ak mate zakladne znalosti o internetovych protokoloch :) Debata o tejto technologii na fore blogu nema zmysel.

Osobne Skype budem pouzivat, ale len preto, lebo azda viem ako funguje a azda sa nemusim bat :)

Marcel Hečko

Marcel Hečko

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zakladatel OZ blava.net (www.blava.net), postgradualny student produkt dizajnu v UK, ktory sa zaujima o nove technologie, Internet, reklamu, propagaciu a samozrejme - produkt dizajn. Zoznam autorových rubrík:  DIZAJNTECHNOLOGIEOSTATNEMARKETING

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu